Ystävänpäivä Alvar Aallon ja 60-luvun hengessä

Helmikuussa jäsenistö vietti ystävänpäivää Alvar Aallon ateljeessa Tiilimäellä runsaan 70 hengen voimin. Damylaiset toivotti tervetulleeksi arkkitehti Jonas Malmberg, joka kertoi vieraille Alvar Aalto -säätiöstä ja museosta. Uusiin toimintamuotoihin kuuluu muun muassa Aalto-kaupunkiverkosto, jonka tarkoituksena on lisätä Aalto-tietoutta sekä kaupunkien välistä yhteistyötä. Alvar Aalto -seuran puheenjohtaja, taidehistorian professori Heikki Hanka kertoi puolestaan seuran toiminnasta.

Illan aikana kuultiin Collegium Musicum goes Sixties with Beatles -jousiorkesterin soittamia wieniläissovituksia 60-luvun popklassikoista. Vuosikymmenelle uskolliseen tyyliin DAMY tarjoili lämpimiä voileipiä kinkun, juuston ja ananaksen kera. Viininmaistajaisista vastasi Hannu Noschis.

Alvar Aalto suunnitteli ateljeensa ulkoseinän hyödynnettäväksi myös elokuvanäytöksiin. Damylaisten iltaa koristivat mykkäfilmit, joita katseltiin mukavasti sisätiloista käsin.

Lue lisää:

Alvar Aalto -museo
Alvar Aalto -seura

 Julkaistu 20.3.2017